Myslím si, že podstata slova MIER trochu ochudobnela na význame, mier alebo svetový mier sa stal sa akoby „klišé“ používané významnými osobnosťami pri ich príhovoroch. Ľudia chápu mier v zúženom význame ako život bez vojen a zbraní, ktorý je mnohým samozrejmosťou.
Dňa 2.októbra bol Medzinárodný deň mieru a pri jeho príležitosti som mal možnosť zúčastniť sa mierového stretnutia pri „Strome mieru“, ktorý bol zasadený pred tromi rokmi v rekreačnom stredisku Kuchajda v Bratislave v Novom Meste v rámci konania sa Mierového summitu v roku 2007.
Až na tomto stretnutí som pochopil širší význam a súvislosti slova MIER. Synonymami sú slová NENÁSILIE a NEUBLIŽOVANIE. Násilím a ubližovaním sa nerozumejú len vojny, fyzické násilie, ale aj psychické násilie a všetky činy, ktorými nejakým spôsobom ubližujeme druhým bytostiam (klamstvo, krádež, podvod, zneužívanie, poškodzovanie, manipulovanie,...), jednoducho všetky činnosti, ktoré nie sú prospešné a užitočné. Tu som našiel podobnosť s mojim prvým príspevkom, v ktorom som mal hypotézu, že ak sa budeme všetci snažiť byť užitočný, bude svet lepší. Slovami z tohto príspevku: Ak by sme všetci žili v mieri a konali nenásilne, svet by bol lepší.
Najvýznamnejším predstaviteľom mieru a nenásilia bol Mahatma Gandhi, ktorý pochádzal z Indie. Málokto však vie, že i na Slovensku sme mali významného človeka, ktorého životným posolstvom bol mier – bol ním Alexander Dubček.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára